Василь Стус. 76.
Jan. 6th, 2014 02:29 pm![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)

Оце поєднання великого таланту поета і перекладача, людської добропорядності і громадянської саможертовності й возносять Василя Стуса на той постамент народної шани і поклоніння, на який заслуговує сповна хібащо Тарас Шевченко. І не треба боятися того, що хтось з чиновників досі не визнає світової величі Василя Стуса, його значимості у духовному відродженні і самоусвідомленні нації, що хтось з землячків-поетиків, які власноруч записали себе в генії, не вірять у художні цінності створеного цим Майстром. Час - найкращий суддя і літописець. Залишаються тексти. Стуса ще за життя визнала літературна Європа. Поволі визнає його і мала батьківщина, до якої з такими труднощами повертається духовна просвітленість і великий творчий набуток одного з найчутливіших, найтонших, найстражденніших ліриків нашого часу.
6 січня 1938 року, на Святвечір, у селі Рахнівка на Гайсинщині в родині Семена та Ілини Стусів народилася четверта дитина - син Василь. Недовго жили батьки у цьому мальовничому селі. Батько був бригадиром у колгоспі, гарним і вмілим господарем, який завжди мав свою думку. Можливо, рятуючись від нашіптувань та доносів, і завербувався на Донбас, на хімічний завод. Не так часто приїжджав Василь у рідне село, але воно йому запам'яталося назавжди. Воно дало йому той генетичний код, без якого важко уявити характер і поетичне світосприймання Василя Стуса. Саме про це він і напише 1969 року у начерку автобіографії "Двоє слів читачеві": "Перші уроки поезії мамині. Знала багато пісень і вміла дуже інтимно їх співати. Пісень було стільки, як у баби Зуїхи, нашої землячки. І таких самих. Найбільший слід на душі - від маминої колискової "Ой люлі-люлі, моя дитино". Шевченко над колискою - таке не забувається".
Не буду вкотре переповідати біографію нашого видатного земляка. Як і Шевченкові, йому було дано всього 47 років земного життя, і на цей шлях випало майже 14 років пекельної муки, коли він перебував у слідчих ізоляторах, у карцерах, камерах-одиночках, на каторжній роботі у шахті. У нього вилучали вірші, його постійно позбавляли побачень з рідними, зникали його листи і рукописи, з нього знущалися фізично і духовно.
Та за всі ці роки поневірянь Василь Стус не зламався душею, не відступив від своїх переконань, не здрібнів ідеалами. Він гордо і непохитно йшов обраною дорогою, усвідомлюючи, що його життя - то частка історії і боротьби його народу. І це не було голою декларацією.
Його "душа ласкава, наче озеро" мусила терпіти і голод, і холод, і довгу розлуку з найріднішими людьми, і відсутність звичайнісіньких людських радощів, щоб утвердити честь та гідність приниженого, обкраденого народу. Ні батьків тужіння згорьоване", ні "моторошний сон - ці дні і ночі", де "обшир мій чотири на чотири", не змогли принизити його, і як не кривавили душу Поета каторжані пута, як не вабили через тисячі верст чужини гарячі вуста коханої і ніжні руки сина, він не відрікся від свого тернового вінка, вистояв у двобої з імперією пітьми, бездушною системою доносів, убивств, брехні. Навпаки, він жалів тих, хто не зумів залишитися собою, змирився з оточуючим світом, перестав відчувати в душі Божу благодать поезії і замовк або ж став одописцем...
У грудях ропавий бубнявіє
щем
За цих баляндрасників,
дурнів, нікчем
і гостре бажання зринає,
як рик:
ще вистане мужності вибути
вік,
ще виживу, вистою,
викричу я -
допоки поглине мене течія.
Хай світ збожеволів, та розум
ясний
і зісподу входить у витлілі сни.
Ще треба терпіти і марне -
клясти.
Лиш ти мене, Господи-Боже,
прости!
"Як тихо і як нестерпно - без небес". Так, у Поета було вкрадено не тільки рідну землю, а й небеса - ні простору, ні тиші, ні сонця у вікні. Та він сприйняв цю Богом послану Голгофу і явив світові творчий подвиг людини, котра в страшних умовах тюрми, карцеру, напівтемного бараку плідно творить свій поетичний світ, перекладає Гейне і Рільке, вивчає французьку й англійську мови, удосконалює знання німецької, у страшному мороці зневіри і знущань боготворить сонце і любов.
Крізь сотні сумнівів я йду
до тебе,
добро і правдо віку...
Зовсім коротким було його побачення з Києвом, з близькими людьми з серпня 1979 по травень 1980-го. Дехто, опускаючи очі, не помічав його, боявся потиснути руку. Василя Стуса було знову заарештовано -Київ у рік Олімпіади намагалися швидше звільнити від повій і дисидентів. Вирок - десятиріч не ув'язнення і п'ять років заслання.
Яка нестерпна рідна
чужина, цей погар раю, храм,
зазнаний скверни! Ти повернувся, але край
не верне -йому за трумну пітьма
кам'яна.
Як тяжко нагодитися й піти, тамуючи скупу сльозу
образи. Радійте, лицеміри
й богомази, що рідний край мій -
царство німоти.
чужина, цей погар раю, храм,
зазнаний скверни! Ти повернувся, але край
не верне -йому за трумну пітьма
кам'яна.
Як тяжко нагодитися й піти, тамуючи скупу сльозу
образи. Радійте, лицеміри
й богомази, що рідний край мій -
царство німоти.

Тому сьогодні нам так потрібне слово Тараса Шевченка, слово Стуса. Правда і мужність цих велетів духу, їхня нелукава, чиста і чесна Муза. Якщо поет справді є обранцем Бога, він завжди в опозиції до влади, що прагне приручити митця або батогом, або ж пряником. Життєва дорога поета-добротворця і поета-правдолюбця завжди встелена терням. Лише після смерті до його портретів несуть корзини з квітами.
Вклонімось же цьому світлому і високому імені. Запалімо свічі пам'яті і любові. І подумаймо, чи всі ми гідні зватися сучасниками Василя Стуса. Чи простягнув би він нам на дружбу і побратимство свою натомлену, важку від роботи руку?
І знову пригадуються рядки, написані ним: "Поет повинен бути людиною. Такою, що повна любові, долає природне почуття зненависті, звільнюється від неї, як од скверни. Поет - це людина. Насамперед. А людина - це насамперед добродій".
Такий заповіт Василя Стуса - бути добродієм. Жити, творячи добро. А щоб звільнити свою душу від скверни і зла, щоб просвітліти і вирости над буденністю і марнотою, треба всім нам причаститися живою водою творів цього високого сина Поділля, України, сина Всесвіту,

Джерело
Адвокат Василя Стуса. "Всі злочини Стуса заслуговують покарання"
Віктор Медведчук.
Серце, самогубство чи вбивство? Як загинув Василь Стус.